Nasza Kochana Buda – Szkoła o wieloletniej tradycji, bogatej historii, wspaniałych pedagogach, wychowankach i absolwentach.
W obecnym 2024 roku mija:
159 lat – gdy w 1865 roku w Warszawie, będącej pod zaborem rosyjskim, pani Matylda Karwowska otworzyła sześcioklasowy Zakład Naukowy, tzw. „pensję, dla dziewcząt”.
124 lata – gdy w 1900 roku pracę na Pensji rozpoczyna Emilia Szteinbokówka
105 lat – gdy w 1919 roku Szkoła uzyskuje status Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego imienia Emilii Plater.
98 lat – gdy w 1926 roku powstaje Towarzystwo Przyjaciół Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater w Warszawie oraz Koło Absolwentek „Platerówki”
96 lat – gdy w 1928 roku powstaje ufundowany przez Komitet Rodzicielski Sztandar Szkoły.
Koło Przyjaciół i Absolwentów „Platerówki” – Szkoły „im. Emilii Plater” w Zalesiu Dolnym.
Działalność Koła jest kontynuacją założonego w 1926 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater w Warszawie i Koła absolwentek Platerówki (tzw. Seniorek)
W okresie ostatnich lat tradycyjnie już staramy się utrzymać nadal kontakty i spotkania koleżeńskie, kontakt ze Szkołą oraz zachowanie i utrwalenie pamięci o Naszej Platerówce.
W ramach tych działań:
08.09.2021 – odbyło się spotkanie na Zimnych Dołach , uczestniczyło w nim 30 osób.
wrzesień 2021 –zostały zakończone działania i zabytkowa tablica, która była zdemontowana w czasie przebudowy gmachu „Platerówki” powróciła na swoje dawne miejsce.
08.09.2022 – Lasy Chojnowskie – Rezerwat przyrody – Stefanów- spotkanie w urokliwym miejscu odkrytym przez Basię. Było nas 29 osób. Maciek (matura 1952) przyjechał na rowerze z Grójca.
09.12.2022 – „Dwadzieścia lat minęło” uroczystość dwudziestolecia reaktywowania „Platerówki” i powrotu imienia Szkoły – „Emilia Plater”. Z uwagi na zbyt późne zawiadomienie o uroczystości, uczestniczyło tylko dwóch absolwentów „Platerówki”.
25.05.2023 – „Majówka Plater” miejsce spotkania w poprzednim roku nas zauroczyło. Więc spotkaliśmy się tu ponownie. Udział wzięło 20 uczestników,
17.06.2023 – Szkoła – „Platerówka Piknik” udział w zorganizowanym przez Szkołę na terenie Platerówki pikniku było nas 15 osób.
12.09.2023 – „ Festiwal Pięknej Książki” – Centrum Kultury w Piasecznie. Prezentacja wydawnicza : „Zabytkowy sztandar szkoły im. Emilii Plater. Dziedzictwo narodowe, symbol ciągłości działań. Irena Praczówna-Krowicka. Prezentacji dokonała autorka, opiekun redakcyjny Urszula Bąkowska oraz dyrektor Szkoły Małgorzata Mardas .W spotkaniu uczestniczyło wiele osób w tym również panie dyrektorki Szkoły i wąskie grono absolwentów Platerówki. Następnie spotkaliśmy się na małej kawie.
10.11.2023 – Wernisaż malarski naszej koleżanki Joanny Rodowicz „Przystań pod Klonami” – Piaseczno. W spotkaniu uczestniczyli zainteresowani jak również uczniowie Szkoły wraz z opiekunem klasy, oraz liczne grono absolwentów „Platerówki” . Następnie spotkaliśmy się w udostępnionej sali przy kawie i upieczonej przez Małgosię szarlotce .
07.03,2024 – Spotkanie w Szkole z uczniami. W czasie dwóch godzin lekcyjnych przedstawiono dzieje „Platerówki” i zabytkowego Sztandaru w zmiennych okresach dziejowych. Tradycje Szkoły i działalność Emilii Szteinbokówny która nieprzerwanie przez 50 lat była dyrektorką Szkoły im. Emilii Plater. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie, przekazali wraz z kwiatami podziękowania. Pani Dyrektor Małgorzata Mardas, podziękowała, złożyła gratulacje i zaproponowała kontynuację spotkań .
Corocznie spotykamy się w okresie Święta Zmarłych na grobach naszych profesorów, koleżanek i kolegów. Porządkujemy groby, zapalamy znicze z logo Szkoły – „Emilką”
Materiały archiwalne – Dokumenty „ Platerówka”
Z dniem 1 kwietnia 2022 roku na stanowisko dyrektora Muzeum Piaseczna w organizacji została powołana pani Violetta Jarząbkowska. Z chwilą uzyskania tej informacji nawiązano kontakt z Muzeum. W czasie spotkania została przedstawiona historia Szkoły im. Emilii Plater w Warszawie i Zalesiu Dolnym – „Platerówką” zwanej. Poinformowano o istniejącym zabytkowym sztandarze Szkoły. Zaprezentowano dwa tomy historii Szkoły i szereg innych dokumentów. Poinformowano również, że w lipcu 2017 roku nasza Koleżanka Zofia Gola- Podkowińska przekazała do Centrum Kultury w Piasecznie przy ulicy Kościuszki 49 materiały archiwalne – Dokumenty „Platerówka” z przeznaczeniem wykorzystania w ekspozycjach Muzeum . Niestety pomimo wielokrotnych rozmów i stosownych pism do odpowiednich organizacji w otworzonym uroczyście w dniu 17 maja 2024 roku Muzeum Piaseczna nie stwierdzono prezentacji żadnego z przekazanych materiałów archiwalnych. Natomiast zauważono błędne prezentowanie Szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny w Chyliczkach jako „Platerówka”. Do dnia dzisiejszego przekazane w 2017 roku materiały archiwalne – Dokumenty „Platerówka” znajdują się w pudłach w Centrum Kultury. Pomimo wielokrotnych pism i rozmów nie wiadomym jest ich dalszy los i przeznaczenie. Fakt ten wzbudza nasze duże obawy, pamiętając o losie archiwum „Platerówki” przekazanym w 1967 roku na ulicę Chyliczkowską w Piasecznie.
10.07.2024 – Muzeum Piaseczna – spotkanie organizacji pozarządowych. Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Piaseczna w którym uczestniczyli przedstawiciele 34 organizacji pozarządowych na terenie gminy Piaseczno, zapoznano zebranych z historię Szkoły im. Emilii Plater – „Platerówką” zwanej. Kierunkami nauczania i wychowania młodzieży, rolą Szkoły w nauczaniu ponadpodstawowym na terenie Piaseczna oraz dalszych i bliższych okolicach. . Przedstawiono historię zabytkowego sztandaru Szkoły będącego jednym z nielicznych zabytków Piaseczna posiadający status ochrony prawnej. Wyjaśniono różnicę między Szkołą im. Emilii Plater- „Platerówką” zwanej a Szkołą Cecylii Plater-Zyberkówny. Przestawiono działalność absolwentów „Platerówki” i kilka opracowań wydawniczych przedstawiających historię i działalności Naszej Szkoły. Wystąpiono z prośbą do obecnego na spotkaniu burmistrza Piaseczna i dyrekcji Muzeum o znalezienie godnego miejsca reprezentacji przekazanych i posiadanych jeszcze do przekazania materiałów archiwalnych „Platerówki”. Jednak otrzymane ostatnio informacje są minorowe i nadal sprawa wisi w próżni.
Co czynić dalej ??.Oczekujemy wsparcia i propozycji .